Zaznacz stronę

Czy wiesz czym jest ASAP? Miałeś z tym kiedykolwiek coś wspólnego? I co najważniejsze… po której byłeś stronie?

ASAP to piękny skrót od As Soon As Possible, co znaczy: najszybciej jak to możliwe.

Wiele osób niezależnie od branży bardzo często nadużywa tego magicznego zwrotu, więc Ty jako osoba dająca usługi oraz je pobierająca (niezależnie od tego czy odpłatnie czy nie) powinieneś je doskonale znać.

Każdy z nas był w sytuacji w którejś, coś się nagle wykrzaczyło i pojawił się ogromny problem, a jednocześnie nagła potrzeba czyjegoś wsparcia. W biznesie jest tak, że warto mieć zawsze pod ręką osobę, która pomoże w sytuacji awaryjnej.

Jednocześnie bardzo ważne jest to żeby nie zrzucać na taką osobę całej odpowiedzialności za swoje czyny, a więc jeśli Ty sam coś zepsułeś i nie potrafisz tego naprawić, to nie pisz do kogoś żeby to zrobił już teraz. Bo akurat teraz jest ci to NIEZBĘDNE i KONIECZNIE musisz to TERAZ mieć.

Dlaczego podkreślam te słowa?

Z bardzo prostej przyczyny.

To co jest dla mnie „konieczne” nie musi być konieczne dla kogoś.

To co dla mnie jest „niezbędne” w czyichś oczach może okazać się zbędne, obojętne czy błahe.

To co ja muszę mieć już „teraz” przez kogoś może zostać odebrane jako zachcianka dziecka.

Zatem!

Jeśli prowadzisz biznes, to pewnie wiesz że bardzo ważną sprawą i jednocześnie zasadą jest niepokazywanie swoich słabości i dziur w systemie. Jeśli się znajdzie ktoś, kto będzie chciał zaszkodzić, to będzie doskonale wiedział w który element uderzyć, a przecież nikt z nas nie lubi być bity i nie chce żeby bito coś, co do nas należy. Tak, wiem są skrajne przypadki, ale ja teraz nie o skrajnościach piszę.

Wielokrotnie widziałam w sieci ogłoszenia w stylu „Cześć, jest już późno, a ja potrzebuję na jutro przepisać tekst, który ma 5 stron, więc jeśli jesteś chętny, to ci go wyślę”. Czy widzisz absurd w tej sytuacji? 5 stron to przecież nie jest dużo, więc ktoś może sobie to spokojnie sam przepisać. Poza tym jak wygląda płatność? Czy wspomniał o pieniądzach? Ależ skąd! Zwykle gdy dostaję takie wiadomości, to odpisuję: „Nie ma problemu. Mogę to dla Ciebie zrobić. Wyślij mi te pliki do wglądu, bym mogła je wycenić. Jeśli się zgodzisz na współpracę, to prześlę Ci mój numer konta oraz fakturę. Połowę tej kwoty proszę abyś wpłacił w formie przedpłaty, a drugą połowę po oddaniu przeze mnie zadania” I co? Myślisz że ktoś odpisał?

Nigdy!

Dlaczego? Bo to oszustwo i naciąganie. Ty też się czegoś takiego wystrzegaj!

Zleceniodawca

Jeśli zlecasz komuś zadanie do wykonania i mówisz że to ma być ASAP. Ktoś normalnie takie zadanie wykonuje w 2 dni, a ty chcesz to mieć na za 5 godzin, to się nie dziw, że ktoś sobie do tego dolicza extra pieniądze. Popieram i wiele razy o tym wspominam żeby tak robić. Dlaczego? Bo sama jestem po obu stronach barykady i cenię swój czas oraz innej osoby. Co więcej, jeśli zlecasz komuś zadanie i mówisz że chcesz na „już”, to musisz przesłać WSZYSTKIE niezbędne materiały, które faktycznie pozwolą na wykonanie tego zadania na już. Poza tym szanuj osobę, która wykonuje dla ciebie zadanie oraz jej czas, ponieważ ona musi przełożyć inne zadania by zająć się twoim, więc wymaga to jeszcze większego sprężenia oraz pracy pod presją czasu, który ucieka bezpowrotnie. Poza tym nikt z nas nie jest robotem.

Zleceniobiorca

Pamiętaj! Zawsze, ale to zawsze jeśli ktoś chce skrócić czas oczekiwania na wykonanie zlecenia, to doliczaj swój procent za pośpiech. W 90% przypadków jestem w stanie ci zagwarantować, że ktoś ci odpisze, że jednak taki pośpiech nie jest konieczny i możesz wykonać to zadanie w normalnym i standardowym dla siebie czasie. Wiele osób dodaje ASAP, bo to się wydaje takie super, a nie jest. Więc jeśli nie masz potrzeby by niedosypiać i się stresować, że ze wszystkim sobie nie poradzisz, itd. to mów jasno o dopłacie i zobaczysz, że ktoś poprosi o realizację ale w normalnym trybie.

Niestety. Jeśli ktoś chce żeby jego ASAP był kogoś jeszcze, to trzeba za to dodatkowo zapłacić. Każdy to wiedzieć powinien i każdy powinien to szanować oraz brać pod uwagę zanim kolejny raz wyśle maila z dopiskiem ASAP.

Jak często wykonujesz coś ASAP?