Zaznacz stronę

No właśnie jak myślisz? Na czym polega praca takiej asystentki?

Ja chyba nie powinnam się wypowiadać na ten temat mimo że pracuję na tym stanowisku od bardzo dawna. Dlaczego?

Gdy była jeszcze dzieckiem moi koledzy marzyli by być strażakiem, policjantem, astronautą. Koleżanki chciały mieć białą suknię, duży dom i gromadkę dzieci, a ja? Ja chciałam pracować w biurze, mieć piękne suknie i marynarki i tworzyć coś, co będzie mi sprawiało radość.

Od dziecka chciałam mieć pracę, która będzie mnie cieszyła i będzie przyjemnością, a nie karą, więc… tak, spełniłam swoje marzenie z dzieciństwa.

Jestem z siebie dumna. 🙂

Zanim oficjalnie rozpoczęłam pracę jako Asystentka miałam wrażenie, że taka Asystentka, to druga  głowa. Albo raczej pierwsza, ponieważ musi pamiętać o wszystkim i być co najmniej dwa kroki przed wszystkimi, a minimalnie o pół kroku. Musi znać wszystkich w firmie i wiedzieć z czym do kogo pójść i w jakich porach by osiągnąć sukces.

Poza tym powinna parzyć dobrą kawę, znać obsługę wszyskich programów oraz urządzeń biurowych i melodyjnie odbierać telefony oraz notować najważniejsze dane.

Życie zweryfikowało moje wyobrażenie.

Okazało się, że te zadania to jakaś forma podstawy, ale dobra asystentka powinna mieć więcej rzeczy w małym palcu, jak np. obsługa programów graficznych, obsługę Social Mediów. Powinna znać podstawy programowania, pisać dobre teksty, umieć pozycjonować, tworzyć filmy i je obrabiać, itp., itd. Poważnie.

I wiesz co jest w tym wszystkim najlepsze?

Popularność asystentek stale rośnie i to bardzo dobrze. Tak, bo to przecież moja branża, więc to nic dziwnego że się cieszę.

Coraz więcej osób chciałoby rozpocząć pracę na takim stanowisku i zaczyna lecz blokuje się w momencie kontaktu z potencjalnym klientem. Wiele pyta jak to zrobić, jak stworzyć dobrą ofertę, jak się reklamować, jak pozycjonować.

Oczywiście nie we wszystkim trzeba być najlepszym, można dobrze wykonywać określone zadania, a nie umieć się sprzedać. Można. Można się z tym pogodzić, albo wziąć się do działania. Jest wiele świetnych kursów z których warto skorzystać. Sama stale korzystam z kursów podnoszących moje kwalifikacje, ponieważ to poszerza moje możliwości oraz szybkość wykonywania danych zadań.

Przed stworzeniem swojej pierwszej oferty szukałam informacji o tym w jaki sposób taką ofertę stworzyć. Co powinno w niej być i w jakiej kolejności. Czego unikać, a bez czego taka oferta nie może istnieć.

Przykłady można mnożyć. Warto jednak pamiętać, że Asystentka powinna umieć więcej niż tylko odbierać telefony i zapisywać kto dzwonił.

Oczywiście są Asystentki ze specjalizacjami i zajmują się tylko i wyłącznie obsługą WordPressa i Woocommerce. Tak się oczywiście zdarza, jednak warto zwrócić uwagę, że zwykle ludzie szukają czegoś jeszcze do tego WordPressa. Oczywiście nie mówię, żeby wszystko mieć w małym palcu, bo żyję w przekonaniu że jeśli coś jest od wszystkiego, to jest do niczego.

Taką można powiedzieć podstawą jest obsługa programów niezbędnych do pracy. Poniżej przedstawię kilka programów z którymi warto się zapoznać i sprawdzić, który właśnie tobie będzie najlepiej pasował i wykorzystywać go w swojej codzienności, ponieważ może to znacznie ją usprawnić.

Delegowanie zadań, np: Wunderlist, Todoist, Asana, Trello.
Program do prostych grafik np: Canva,
Komunikacja np: Asana, Evernote, Slack, Skype
Obsługa Social Media – zależnie od tego czy to Instagram, FB, np. Planoly, Later, Hotsuite
Wymiana plików np: Dropbox, Wetransfer, Evernote
Mailigi np: Getresponse, Freshman, MailChimp

Warto wykorzystywać w codziennej pracy możliwości Google Drive oraz licznych nakładek, które są dostępne w Chrome.